Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.
Wspólnie z naszymi pasażerami dbamy o klimat i dążymy do tego, aby najpóźniej do 2030 roku wszystkie podróże autobusami FlixBus i pociągami FlixTrain były zero-emisyjne!
Jesteśmy dynamiczną, zaawansowaną technologicznie firmą, której przyświeca jeden cel - przystępna, prosta w użytkowaniu i ekologiczna mobilność, dzięki której każdy może odkrywać świat. W 2019 roku ogłosiliśmy nasz cel klimatyczny: 100% neutralność emisyjna do 2030 roku. Aby to osiągnąć, będziemy:
Innowacyjność to podstawa naszej działalności. Jako lider w branży pod względem odchodzenia od paliw kopalnianych na rzecz energii odnawialnej zamierzamy trwale odmienić sposób podróżowania. Stawiamy między innymi na wodór i biogaz jako nowy sposób napędu autobusów.
W 2018 roku FlixBus uruchomił projekty pilotażowe z pierwszymi na świecie elektrycznymi autobusami dalekobieżnymi we Francji i w Niemczech. Od lutego 2020 roku autobus z panelami słonecznymi zainstalowanymi na dachu kursuje z Dortmundu do Londynu (przez Eindhoven, Antwerpię, Brugię i Calais), redukując średnio o 7% emisję CO₂ już w pierwszych tygodniach.
Wszystkie nasze pociągi są zasilane w 100% odnawialną energią wiatrową i wodną, dzięki czemu podróż FlixTrain już teraz jest neutralna dla klimatu.
Podróżowanie FlixBusem jest bardziej przyjazne dla środowiska niż korzystanie ze standardowych środków transportu, ale nie jest jeszcze w 100% neutralne pod względem emisji CO₂. Pasażerom, którzy chcą mieć swój wkład w zmienianie świata na bardziej zielony, oferujemy możliwość kompensacji emisji dwutlenku węgla poprzez przeznaczenie składki na akredytowane według Złotego Standardu ONZ projekty w krajach Globalnego Południa.
Za pomocą prostego kliknięcia możesz zrekompensować dokładną emisję spalin, która zostanie wytworzona podczas podróży. Środki ze składki dla klimatu przeznaczymy na projekty zmniejszające emisję dwutlenku węgla. W ten sposób możesz mieć wpływ nie tylko na swój sposób podróżowania, ale także na zrównoważony styl życia w innych społecznościach.
Podczas dokonywania rezerwacji online z FlixBusem na podróż na terenie Europy, wystarczy zaznaczyć pole „Zrekompensuj swój ślad węglowy”.
Na podstawie dystansu Twojej podróży obliczymy, jaka ilość dwutlenku węgla zostanie wydzielona do atmosfery. W oparciu o ten wynik wyznaczamy kwotę, która zostanie automatycznie dodana do ceny biletu. Zazwyczaj jest to około 1-3% początkowej ceny. Składkę dodajemy również automatycznie do wszystkich naszych podróży służbowych! #CzynyNieSłowa.
75% składek jest przeznaczane na rekompensatę emisji związanych z podróżą poprzez finansowanie energooszczędnych pieców w Rwandzie. Pozostałe 25% zasila fundusz „Future of Mobility Fund” utworzony wspólnie przez FlixBusa i atmosfair, aby napędzać zrównoważoną mobilność i dekarbonizację w miastach i społecznościach, w których działamy. Ta część Twojej składki pomaga wyprowadzaić nowe technologie do codziennego użytku, aby neutralność emisyjna stawała się rzeczywistością i miała realny wpływ na otoczenie. W ten sposób wspierasz również lokalne społeczności, organizacje pozarządowe i grupy wolontariuszy, przyczyniając się do tego, aby ekologiczny styl życia stał się dostępny dla każdego. Na całym świecie ponad 6,5% naszych pasażerów decyduje się na taki wkład w ochronę klimatu i wybiera podróż neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Na obszarach wiejskich Rwandy powszechnie używane są tradycyjne paleniska na otwartym ogniu, które wymagają dużej ilości drewna opałowego i przyczyniają się do masowego zmniejszania obszarów leśnych. Z pomocą pasażerów FlixBusa i innych partnerów, atmosfair zapewnia wysoce wydajne piece Save80, które zużywają o 80% mniej opału, redukując wysoką emisję dwutlenku węgla i odciążając lokalne lasy. Co więcej, lokalni partnerzy atmosfair, SaferRwanda i Rwanda Women's Network, zatrudniają lokalnych pracowników do montażu pieców i organizują sprzedaż w całym kraju, zapewniając pracę i szkolenia dla ponad 200 osób. Projekt jest akredytowany przez ONZ oraz Gold Standard i jest regularnie poddawany niezależnym audytom. Do 2020 roku działania na rzecz tego projektu pozwoliły zaoszczędzić ponad 300 000 ton dwutlenku węgla.
Od 2017 roku pasażerowie FlixBusa zrównoważyli ponad 60 000 ton CO₂ dzięki projektowi w Rwandzie. To tyle, ile ponad 2 miliardy kilometrów przejechanych FlixBusem!
Jako pierwsza firma na świecie FlixBus testuje regularne wykorzystanie autobusów elektrycznych na trasach długodystansowych. W 2018 r. wprowadziliśmy na drogi pierwszy w Niemczech elektryczny autobus dalekobieżny, kursujący między Mannheim a Frankfurtem. Wkład w ochronę klimatu naszych klientów miał duży wpływ na utorowanie drogi do tego celu i dalsze prace nad wykorzystywaniem elektrycznych autobusów w przyszłości, poprzez finansowanie niezbędnej infrastruktury ładowania pojazdów. Niewystarczająca liczba stacji do ładowania jest jedną z głównych barier, które obecnie powstrzymują autobusy elektryczne przed szerszym wejściem zastosowaniem.
Autobus elektryczny kursujący między Mannheim a Frankfurtem przez 12 miesięcy zaoszczędził około 1 tonę CO₂ na 1000 km. Wykorzystanie energii elektrycznej zniwelowało ślad węglowy litowo-żelazowo-fosforanowego akumulatora wykorzystanego w tym autobusie po przejechaniu około 39 000 km.
W 2016 roku zapytaliśmy naszych pasażerów, na co powinniśmy przeznaczać składki klimatyczne. Ponad 1000 głosów zadecydowało o wsparciu zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez finansowanie elektrycznych rowerów cargo, posiadających skrzynkę na przewóz większych pakunków. Dzięki waszemu wsparciu przekazaliśmy 16 rowerów cargo dla 5 różnych organizacji społecznych w Europie. W 2020 roku w związku z pandemią, 4 rowery zostały przekazane organizacjom społecznym, które dostarczały podczas lockdownu żywność i pomoc szczególnie zagrożonym grupom. Kiedy rowery przestaną być używane, zostaną udostępnione mieszkańcom za darmo za pośrednictwem platform do wypożyczania rowerów.
Spośród 16 rowerów, 13 zostało przekazanych do Foodsharing, aby wesprzeć działania w ograniczaniu marnowania żywności. Co roku marnuje się około jednej trzeciej całej żywności produkowanej na świecie, co sprawia, że marnowanie żywności jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Rowery są wykorzystywane przez wolontariuszy do zbierania nadmiaru jedzenia ze śmietników i rozdawania go organizacjom charytatywnym oraz wśród swoich lokalnych społeczności. Dzięki elektrycznym rowerom cargo wolontariusze mogą zaoszczędzić około 100 ton żywności rocznie, a tym samym uniknąć emisji CO₂ w wysokości około 700 ton.
Kotlet czy warzywa? Samolot czy autobus? Jak nasze wybory wpływają na klimat? Na takie pytania czwartoklasiści znajdą odpowiedzi podczas lekcji z zakresu edukacji klimatycznej finansowanych z Twoich składek na rzecz klimatu. Lekcje są opracowane i prowadzone przez organizację non-profit Deutsche Umweltaktion (DUA), a dzieci uczą się podczas nich o śladzie węglowym i swoim wpływie na środowisko w przystępny i ciekawy sposób. Do tej pory odbyły się 32 lekcje w szkołach na terenie Niemiec, Francji i Austrii.
W 2020 roku dzięki składkom dla klimatu sfinansowano instalację systemu fotowoltaicznego i zakup samochodu hybrydowego typu plug-in dla SOS Wioski Dziecięcej w Sarajewie. Ta instalacja, zamieniająca energię słoneczną w prąd elektryczny, zapewnia zieloną energię dla około 100 dzieci i pracowników wioski, zastępując zużycie energii elektrycznej z krajowej sieci opartej głównie na wykorzystaniu węgla. Co więcej, odnawialna energia elektryczna będzie wykorzystywana do ładowania samochodu i pozwoli na poruszanie się po mieście w przyjazny środowisku sposób. Rocznie instalacja solarna oszczędza w ten sposób około 24 ton dwutlenku węgla. Odpowiada to mniej więcej dziesięciokrotnemu przelotowi z Berlina do Nowego Jorku i z powrotem.
SOS Wioski Dziecięce zapewniają zastępczą rodzinę dla dzieci pozbawionych odpowiedniej opieki rodzicielskiej. Wioska w Sarajewie została zbudowana z myślą o dzieciach osieroconych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie i od tamtej pory daje im nowy, kochający dom.